לוגו בית המעשר
|

דגי פלמידה, עליון-פלמידה שחורה, ולמטה פלמידה לבנה

פלמידה שחורה

כ' אדר ב' התשע"ט | 27/03/2019

פלמידה שחורה (Auxis rochel – Buiiet tuna)

הפלמידה השחורה Palmuda gammadit או בשמו המדעי של הדג – Auxis rochei, כינוי נוסף באנגלית לדג זו הוא .Buiiet tuna.

הדג נמצא באוקיינוסים השונים, כולל בים התיכון.

צבע הדג כחול כהה עד שחור, וצבע בטנו כסוף.

דגי הפלמידה נראים כנקיים מקשקשים, אולם סביב אזור החזה של הדג ניתן למצוא קשקשים קטנים (תחת מקור סנפיר הדג).

דגים ניזונים בעודם לרווה מפלנקטון, ובעודם צעירים המזון שלהם שלהם פגיות, דגיגים, והבוגרים טורפים דגים קטנים מהם סרדינים מקרלים ועוד, חסילונים, דיונונים סרטנים ושרימפסים.

דגי הפלמידה הינם דגי ים החיים בלהקות לאורך החופים, וכבכל דגי הים לעיתים מצוי בהם תולעים בחלל הבטן (בדגים שנידוגו בחופי ישראל מצוי בהם שרשורים או לעיתים תולעים ממשפחת האנסיקיאדה).

התולעים מצויים בדרך כלל על האיברים הפנימיים של הדג, ולעיתים אף ברקמות השריר של הדג, ולעיתים בתוך האיברים הפנימיים. כאשר במקומות אלו חי הזחל הצעיר יותר. ואילו הזחל הבוגר יותר חי במערכת העיכול, על דופן המעי וכיו”ב.
דגי פלמידה, עליון-פלמידה שחורה, ולמטה פלמידה לבנה

דגי פלמידה, עליון-פלמידה שחורה, ולמטה פלמידה לבנה

אופן הבדיקה והשימוש:

  • יש להסיר את הראש או לחילופין, לחצות את ראש הדג, להסיר ממנו את הזימים, הלשון ושאר איברי הפנים, ולשוטפו היטב תחת ברז מים תוך כדי שפשוף היטב.

אפשר גם באמצעות לחץ אויר חזק או קיטור חזק, להכניס אל החללים ולנקות היטב.

  • את איברי הפנים יש להשליך, את הקרום השחור יש לנקות ולגרד היטב בכל דפנות הבטן, ובצמוד לשדרת הדג, ולשטוף היטב תחת ברז מים תוך כדי שפשוף היטב, ולהתבונן היטב שלא נותרו כל תולעים, ‘ציסטה’ או ‘כיסים’ של טפיל בתוך חלל הבטן.
  • יש להתבונן חזותית על גבי הדגים ובעיקר באזור הסנפירים, צדדי הבטן התחתוניים, ובאזור הצוואר והזנב, באם לא נראה כל סימן אדום המסמן פציעה של טפיל חיצוני שחדר מבחוץ.

במידה ויש חשש או סימן של פצע אדום יש לחטט אחריו עד עומק חצי ס”מ.

  • בנוסף מחשש לטפיל, שיושב על עור הדג [ללא חדירה לבשר הדג], אפשר להסיר את העור, ואין חשש כלל. או לחילופין לגרד היטב עם סכין את כל עור הדג מכל צדדיו.

תולעת שני חלק ב דגים

תולעת שני חלק ב דגים