לוגו בית המעשר
|

מיץ לשתייה

כ' אדר ב' התשע"ט | 27/03/2019
בקטגורית “מיצים” קיימים בעולם סוגים שונים ומשונים.
ככלל, תעשיית המשקאות עם פרי, זקוקה לפיקוח צמוד בכל הקשור לחרקים, הן בקליטת הפרי והן בזמן העיבוד, מכיוון שחרקים רבים עלולים להגיע עם הפירות, או להיכנס בזמן העיבוד, כגון זבובי תסיסה, נמלים ועוד. כמו כן, כאשר משתמשים בקליפות הפרי, יש להקפיד על ניקיונם מכנימות קודם השימוש. וראה בערכם של סוגי הפירות השונים בכרך ג. אמנם בדרך כלל במפעלי הייצור המסודרים התוצרת עוברת בדיקות, וסינונים, אולם לעיתים ובפרט בסוגים מסוימים, יכולים להיוותר בעיות. ובוודאי שלכתחילה יש כאמור להקפיד על הניקיון של התוצרת המעובדת, בערך זה אנו מתייחסים בעיקר על המוצר כאשר הוא כבר לאחר עיבוד.
      
להלן נתאר את סוגי המיצים המצויים ביותר:
מיץ סחוט טבעי – מורכב מ-100% מיץ טבעי, ללא תוספות של מים או סוכר [לשמירה, עובר המוצר פסטור קצר ביותר ומשווק בקירור בלבד].
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי. מוצר ביתי, יש להקפיד על ניקיון קליפות הפרי קודם הסחיטה מכנימות המצויות על גבי הקליפה [ראה בכרך ג ערך “לימון” וראה עוד שם וכן בערך “אשכוליות” אודות זחלי זבוב הפירות, ובערך זה התייחסותנו הוא למוצר שהוא כבר לאחר עיבוד, ולעיתים נדירות יכולה רימה של זבוב הפירות להגיע גם למיץ הסחוט, ובפרט במסחטות הידניות הביתיות וכנראה בתמונה].
   
מיץ סחוט טבעי מרכז פרי – מיץ שמכיל אחוז גבוה של פרי טרי אולם בתוספת מים וסוכר.
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי.
מיץ מועשר בסיבים וויטמינים – מיץ טבעי המועשר בוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי.
רכז מיצים קפואים – מיוצרים מרכזי פירות אשר עברו הקפאה ומבוססים על רכיבים טבעיים בלבד. במיץ הדרים קפוא רוב החברות אף מוסיפים גרידת קליפת ההדר ולאחר הפשרת הרכז הקפוא מדללים אותו במים, והוא ראוי לשתייה וטעמו טרי ורענן.
אופן הבדיקה והשימוש – מבדיקות שנערכו במוצר עולה שגם מוצרים המשווקים מיצרנים מסחריים, מכיון שהשתמשו בקליפת הפרי ללא ניקוי כנימות, נמצאו כנימות הצפות על גבי המשקה, ולכן יש להשתמש בחברות עם כשרות טובה המעידה כי המוצר נקי מחשש חרקים, והפרי עבר טיפול קודם העיבוד. [ראה בכרך ג בסוף ערך “אשכוליות – פרי הדר” ובערך “לימון”, את אופן הניקוי והבדיקה].
      
נקטר פירות – נקטר הוא משקה המבוסס על פרי, כאשר הוא מכיל בתוכו בין 20% ל-25% פרי בשילוב סוכר [או תחליפי סוכר] ומים. [יש מדינות כגון ניו זילנד שהחוק מרשה להשתמש במילה “נקטר” רק כאשר יש פרי טהור ללא תוספות, שזה הפוך מהחוק ברוב מדינות העולם, שמחייבים זאת רק ב”מיץ טבעי” אבל “נקטר” מותר לייצר גם עם תוספות ולא רק פרי טהור בלבד].
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי.
משקאות קלים – קיימים מגוון של משקאות בקטגוריה זו. כיום אף יש משקאות שרשום עליהם רכיבים טבעיים בלבד [שבלשון המעטה אין הדברים מדויקים]. משקאות אלו מכילים פרי בין 10% ל-15% בתוספת מים וסוכר [או תחליפי סוכר].
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי.
משקאות קלים בתוספת פולפא – משקה קל כמפורט לעיל, בתוספת שקיקי פרי שהמיץ אגור בתוכם, והם נותנים למיץ תחושה של מיץ טבעי.
אופן הבדיקה והשימוש – מוצר המשווק מסחרית בחזקת נקי.
מיץ ממותק “תרכיז בטעם פטל” או שאר טעמים – מיץ זה איננו מיוצר כלל מפירות, אלא מתמציות טעם וריח, שלאחר עירבוב עם מים מתקבל מיץ ממותק לשתייה.
אופן הבדיקה והשימוש – המוצר בחזקת נקי. [יש להקפיד על אחסון נאות בבית, כיון שמוצר זה מושך אליו נמלים רבים].