לוגו בית המעשר
|

וניל

ל' ניסן התשע"ט | 05/05/2019

פירות הווניל גדלים על צמח הווניל [שנף] ממשפחת הסחלביים שהוא צמח מטפס. הפירות הם ארוכים והם למעשה תרמיל שבתוכו זרעים קטנים שחורים. התרמיל בעודו על העץ צבעו ירוק, ובמצב זה צריך לקוטפו כדי לייבשו ולשמרו. הליך הייבוש שלו ארוך מאד, כשנה ויותר, ובסוף התהליך הוא שוקל כרבע ממשקלו המקורי. בתחילה מחממים אותו בחום של 65 מ”צ לכמה דקות, לאחר מכן מאחסנים בקופסאות עץ מכוסים בבד לתקופה של ארבעה חודשים, ולאחר מכן ייבוש קצר בתנור או בשמש, מיון לגדלים ואיכות, אחסון בקופסאות עץ לתקופה של שמונה חודשים נוספים, עד אשר הוא מקבל את צבעו החום המוכר, והוא מוכן לשיווק. התרמילים השלמים משווקים כמות שהם, והשבורים והקטנים משווקים לתעשייה לייצור תמצית וניל או אבקת וניל. את תמצית הוניל מייצרים ממיצוי של זרעי וניל שהומסו וטעמם ממוצה מהם לתמצית. כמו כן סוכר וניל זהו וניל שנטחן עם כמות של סוכר מותאם. עקב מחירו היקר של וניל מקורי, יש תחליף ונילין שמקורו סינתטי ומומס באתנול. צמח וניל גדל כיום במדינות רבות, אך עיקר הייבוא לעולם מגיע במזרח אפריקה, בהודו ובסין.
עד שלב יציאתו כתרמיל שלם לאחר עיבודו, המוצר בחזקת נקי. מכאן ואילך נקיותו תלויה מאד ברמת אחסון נאותה של המוצר, כאשר באחסון ברמה ירודה תרמילי וניל עלולים להיות מותקפים על ידי מזיקי מחסן שונים, בוגרים וזחלים.
אופן הבדיקה והשימוש:
תרמילים שלימים, קודם השימוש בהם יש להתבונן ויזואלית על התרמיל מכל צדדיו שאין סימני כרסום או חורים וכיו”ב. גם בזמן חציית התרמיל, רצוי להתבונן פנימית שאין סימני חרקים כגון קורים וכיו”ב.