לוגו בית המעשר
|

בקלה ים תיכונית

י"ב אדר ב' התשע"ט | 19/03/2019

בקלה ים תיכונית

בקלה  הוא דג ים, בחופי הים התיכון קיים דייג של בקלה ים תיכונית, אולם דג הבקלה היותר מצוי הוא המרלוזה – הייק המיובא קפוא מארצות אמריקה הדרומיות, או מחופי דרום אפריקה. הדג משווק תחת השם היותר ידוע “בקלה צעיר”, או פילה מרלוזה. ואף דג הקוד הוא ממשפחה זו.

אופן הבדיקה והשימוש:

בקלה ים תיכונית – דייג טרי בחופי ישראל:

  • יש להסיר את הראש או לחילופין, לחצות את ראש הדג, להסיר ממנו את הזימים, הלשון ושאר איברי הפנים, ולשוטפו היטב תחת ברז מים תוך כדי שפשוף היטב. אפשר גם באמצעות לחץ אויר חזק או קיטור חזק, להכניס אל החללים ולנקות היטב.
  • את איברי הפנים יש להשליך, את הקרום השחור יש לנקות ולגרד היטב בכל דפנות הבטן, ובצמוד לשדרת הדג, ולשטוף היטב תחת ברז מים תוך כדי שפשוף היטב, ולהתבונן היטב שלא נותרו כל תולעים, ‘ציסטה’ או ‘כיסים’ של טפיל בתוך חלל הבטן.
  • יש להתבונן חזותית על גבי הדגים ובעיקר באזור הסנפירים, צדדי הבטן התחתוניים, ובאזור הצוואר והזנב, באם לא נראה כל סימן אדום המסמן פציעה של טפיל חיצוני שחדר מבחוץ. במידה ויש חשש או סימן של פצע אדום יש לחטט אחריו עד עומק חצי ס”מ.
  • בנוסף מחשש לטפיל, שיושב על עור הדג [ללא חדירה לבשר הדג], אפשר להסיר את העור, ואין חשש כלל. או לחילופין, באם זה דג מצונן כלומר שעבר כבר זמן לאחר מותו, אחיזת החרקים בו חלשה יותר, ואז מגרדים היטב עם סכין את כל עור הדג [גם במקום שאין קשקשים]. ובאם הוא נידוג טרי יש להמתין מספר שעות לאחר מותו או להקפיאו למשך זמן עד שיוקפא, ואז לשטוף ולגרד היטב את עור הדג.
בבקלה הים תיכונית יש לחוש כבכל דגי הים לתולעים הדבוקים בחלל הבטן, התולעים מצויים בצבעים שונים, ולכן לאחר ניקוי הדג מאיבריו הפנימיים, יש להתבונן שלא נותרו תולעים (מפותלות כעין “ספירלה”), ובמידה ונמצאו תולעים יש לנקות היטב את חלל הבטן עם סכין, ובצמוד לשדרת הדג, ולאחר הניקיון לשטוף היטב תחת ברז מים.