לוגו בית המעשר
|

דגי פולוק ללא ראש המגיעים לעיבוד במפעלים

אלסקה פולוק

י"ב אדר ב' התשע"ט | 19/03/2019

ראה ערך – ‘זהבנון‘:

זהבנון – פולוק (Pollack)

דג הזהבנון מקורו מאלסקה. בדג זה משתמשים בתעשיית הדגים המעובדים כדגי “פילה” ובשיווק כדגים קפואים. בדג הפולוק יש נגיעות בתוך בשר הדג (ולא בחלל המעיים ובדופני הבטן) של טפיל הנראה כעין גרגר אורז. הטפיל נמצא בכל חלקי בשר הדג הן מצד חלל המעיים והן בגב הדג.
בנוסף הבעייה העיקרית בדג זה, היא תולעת אניסאקיס, הנמצאת ברוב ככל עונות השנה גם בתוך בשר הדגים, כמו ביתר הדגים הבאים מאלסקה, ותולעת זו הגם שהיא בבשר הדג אסורה מדין תורה, כיון שמקורה של תולעת זו היא מחוץ לדג.
דגי פולוק ללא ראש המגיעים לעיבוד במפעלים

דגי פולוק ללא ראש המגיעים לעיבוד במפעלים

אופן הבדיקה והשימוש:

טפילים שהם כעין גרגר אורז כיון שנמצאים רק בבשר הדג, ולא בדפנות הבטן או על שאר איבריו הפנימיים, וכיון שאין להם מחזור חיים הידוע לנו בוודאות שהם נכנסים לדג מבחוץ, להלכה דינם כסתם תולעים שבתוך בשר הדגים שהם מותרים, ואין צורך הלכתי לחוש ולחטט אחריהם. ומכל מקום מי שרוצה להבחין בהם ולהסירם, עליו להסיר את עור הדג, ולחותכו כ”פילה”, להניח את חתיכת הדג על שולחן אור, ואז ניתן להבחין בטפילים בבירור.
אלא שכיון ובדג זה קיימים גם תולעי אניסאקיס, על כן יש חובה גמורה לבדוק כל דג בצורה הבאה: חובה לקלוף את העור השחור שעל הדג. להניח את פילה הדג על  גבי שולחן אור, או ממול מקור אור, ובמידה וקיימים תולעים, ניתן להבחין בהם בקלות. ובאמצעות פינצטה אפשר לאחזם בקצה ולשלפם בשלמותם.