לוגו בית המעשר
|

אטריות ביצים

כ' אדר ב' התשע"ט | 27/03/2019

אטריות ביצים מבוססות על קמח לבן רגיל, ואליו מוסיפים ביצים [במפעלים בסין השימוש הוא בביצים טריות] ומלח, כאשר הכל נשפך למערבל עד שמתקבלת עיסה אחידה [לעיתים מוסיפים צבעי מאכל שונים]. העיסה נשפכת למכונה שמרדדת את העיסה באמצעות גלילים של מתכת. בסוף הליין של הרידוד יש מכונה שקוצצת את העיסה לאטריות דקות,  משם מכניסים ידנית את האטריות ומפזרים על מגשי מתכת מחוררים, מכניסים כמות של מגשים לעגלה ומכניסים לפיסטור [באוטו קלאב] בחום של כ 100 מ”צ למשך כ 10 דקות. לאחר הפיסטור, מעבירים את האטריות למגשים מפלסטיק הנכנסים למסוע לייבוש באויר חם של כ – 85 עד 90 מ”צ למשך שעה אחת. האטריות על כל סוגיהם בתום עיבודם הם בחזקת נקיים ואינם טעונים בדיקה. אולם באחסון ממושך הם עלולים להיפגע על ידי מזיקי מחסן כגון חדקונית האורז, חיפושית הטבק, אורזית ועוד. [תנאי קודם למעשה הוא כמובן ניפוי הקמח לפני תהליך הייצור. יצויין שבביקורת שנערכה בסין בכמה ממפעלים מסוג זה התברר שהם  עובדים ללא ניפוי הקמח כלל, ובבדיקה שנערכה נמצאה נגיעות גבוהה מאד בקמח, ולמרות זאת, תוצרת ממפעלים אלו שווקה בארץ עם כשרויות למהדרין [הגם שכאמור כמוצר סופי לאחר עיבוד התוצרת היא בחזקת נקייה מחרקים, אולם ודאי שאין ראוי לכתחילה לתת כשרות כך, ובפרט שזה ייצור בהשגחה צמודה עבור ישראל]. בעקבות ביקורת זו נוצר קשר עם בעלי המפעל והם הסכימו לרכוש מערכת ניפוי. אשר על כן, על ועדי הכשרות להקפיד בדבר זה, שייצור שהם חתומים עליו כמהדרין אכן יעמוד בסטנדרטיים של “לכתחילה” ולא של “בדיעבד”].

אופן הבדיקה והשימוש:

אם האריזה נראית תקינה, ואין בתחתיתה פירורים רבים שיכולים להיגרם על ידי החרקים השונים ואין כל סימן של גבישים או קורים שנגרמו על ידי הזחלים, אפשר להשתמש במוצר ללא בדיקה.

אם נמצאו סימנים כלשהם לחרקים, אפשר לסנן על גבי משטח לבן את האטריות היבשות במסננת אטריות ולבדוק את הפסולת שנשרה, ובאם נמצאו חרקים יש להימנע משימוש באטריות אלו.