לוגו בית המעשר
|

כחליל הרימון על גרגרי הרימון

כחליל הרימון

כ' אדר ב' התשע"ט | 27/03/2019

סקירה מורחבת על כחליל הרימון

כחליל הרימון הוא ממשפחת הכחליליים השייכים לסדרת הפרפראים ממחלקת חרקים. משפחת הכחליליים הם פרפרים קטנים שצבע כנפיהם מבריק בברק מתכת, והם בצבע תכלת, ירוק, חום ועוד. כאשר צבעי הזכר פעמים רבות שונים מצבעי הנקבה.

 

כחליל הרימון על גרגרי הרימון

כחליל הרימון על גרגרי הרימון

 

כחליל הרימון נפוץ מאד בסודאן, אפריקה הטרופית, חצי האי ערב, מצרים וישראל. הבוגר הזכר של כחליל הרימון צבעו חום כהה, ושל הנקבה שחור כשכנפיה בצדן העליון בצבע חום ומבריק בברק המתכת בצבע כחלחל. ואילו אצל הזכר צדן העליון של הכנפיים הוא בצבע כתום. וצבע צדן התחתון הוא בצבע חום. אורך הגוף הוא בין 8 ל 12 מ”מ. ומוטת הכנפיים אצל הזכר בין 18 ל 28 מ”מ. ואצל הנקבה בין 25 ל 32 מ”מ. הביצה עגולה צבעה לבנה – ירקרק מבריק. וקוטרה כ- 0.7 מ”מ. הזחל גבו קמור, וגחונו שטוח. צבעו בתחילה חום בהיר, ולאחר זמן משתנה צבעו לחום וורוד ובהמשך לחום אדום ולבסוף לחום כהה. אורכו הסופי של הזחל 15 עד 18 מ”מ. ורוחבו הסופי 5 עד 6 מ”מ. הגולם צבעו חום-אדום. אורכו עד 12 מ”מ. ורוחבו עד 6 מ”מ.

הנקבה מטילה את ביציה על קליפת פרי הרימון, ולעיתים רחוקות היא מטילה בכתר הפרי. התפתחות הביצים בקיץ נמשכת עד 6 ימים ובעונות המעבר עד 10 ימים. לאחר הבקיעה מתחילים הזחלים לכרסם את פירות הרימון, על ידי נבירה של כ-7 שעות בקליפת הפרי. פירות הרימון נתקפים בכל דרגות התפתחותם. פתח הנבירה הולך וגדל עם הזמן, וכן הזחל הולך וגדל. במקרים רבים כאשר זב מיץ הרבה מהרימון מתים הזחלים הצעירים בתוך הרימון. במקרים רבים מתחיל תהליך ריקבון בתוך הפרי שמזמין אליו את חרקי התסיסה. לאחר שהזחל מגיע לשיא גודלו הוא עוזב את הפרי ומתגלם בכתר הפרי, או במקומות מסתור שבעץ. בקיץ נמשכת התפתחות של דור שלם עד 40 יום, באביב עד 70 יום ובחורף עד 140 יום. סף ההתפתחות של כחליל הרימון הוא 13 מ”צ.